Który model Porsche sprzedaje się najlepiej?

Porsche 911

Nasze myślenie opiera się w dużej mierze na skojarzeniach. Widzisz skecz kabaretu Koń Polski – odczuwasz usilną potrzebę przełączenia kanału, otrzymujesz niespodziewany list z Urzędu Skarbowego – dostajesz drgawek, słyszysz nazwę „Porsche” – myślisz o modelu 911. Jednak czy aby na pewno to ostatnie skojarzenie jest takie trafne? Oczywiście 911-tka pozostaje ikoną marki, ale wcale nie jest najlepiej sprzedającym się autem niemieckiego producenta. Ba, w takim rankingu nie znajduje się nawet na drugim miejscu.

Trochę bez niespodzianek

Od kilku lat klienci Porsche najchętniej wybierają SUV-y i nie inaczej było w ubiegłym roku – w tym okresie niemiecki producent sprzedał ponad 95 tys. Macanów i 70 tys. Cayenne’ów. Dopiero na trzecim miejscu znalazła się słynna 911-tka, sprzedana w liczbie 31 tys. sztuk. Zdziwiony? Jeśli jesteś bacznym obserwatorem ulic i parkingów to pewnie nie – o spotkanie uterenowionego Porsche naprawdę nietrudno. Car spotterzy widząc takie auta ziewają i nawet nie wysilają się, by nacisnąć palcem na spust migawki. Do żywszej reakcji może ich zmotywować jedynie natrafienie na jakąś mocniejszą wersję, jak Turbo bądź GTS.

Porsche na fali

W sumie prawie wszystkie Porsche osiągnęły lepsze wyniki sprzedażowe niż rok wcześniej, poza Panamerą i modelem 918 Spyder. W przypadku tego drugiego sprawa jest jasna – od roku hiperauto nie jest już produkowane, więc nowych egzemplarzy jest oczywiście coraz mniej. Łączny wzrost sprzedaży aut niemieckiego producenta wyniósł 6%. Nic więc dziwnego, że władze Porsche zdecydowały się na przyznanie wszystkim pracownikom ponad dziewięciu tysięcy premii, wypłacanej w euro, rzecz jasna. Dokładne wyniki sprzedaży i produkcji aut marki znajdziesz poniżej.

Autor: Kacper Nowogrodzki

Comments: no replies

Join in: leave your comment