PriuSRT8 – to trzeba mieć tupet!

Toyota-PruiSRT

Toyota Prius nie ma łatwego życia. Chociaż to ekonomiczne i niezawodne auto, pasjonaci motoryzacji, mówiąc dość oglądnie, nie traktują go zbyt poważnie. Sami wiecie. A jeśli nie wiecie, to wpiszcie sobie w internet „Prius memy”, a się przekonacie. Jednak to co zrobili w Ameryce przechodzi wszelkie pojęcie! Wsadzenie w zieloną hybrydę, mającą uratować arktyczne lodowce i zostawić nam trochę więcej paliwa na następne dekady, silnika V8 o mocy 1000 koni to już naprawdę przekroczenie pewnej granicy!

Silnik V8 w Priusie

Za całe zamieszanie odpowiedzialna jest ekipa z firmy American Racing Headers, zajmującej się produkcją układów wydechowych. To oni zaprezentowali PriuSRT8 na targach SEMA w Las Vegas. Chłopaki wepchnęli pod ściętą maskę Priusa z rocznika 2005 silnik V8, który wszyscy znamy z Dodge’a Hellcata. No chyba, że trafiłeś na ten artykuł przez przypadek, bo tylko szukasz hybrydy żeby wozić siebie i rodzinę, wpisałeś w Google „Prius” i coś poszło nie tak. To pewnie nie znasz.

PriuSRT8 SEMA 2017

Wielki kompresor i karbonowy wał napędowy

Jak podaje The Drive, V-ósemka od General Motors dostała gigantyczny, 4,5 litrowy kompresor Whipple i na hamowni pokazuje moc 1000 koni mechanicznych. Tak, 1000 koni w Priusie. Nie, nie regulujcie wyświetlaczy. Oczywiście silnika nie wsadzono tak po prostu. Nie napędza on też kół poprzez przekładnię planetarną. Chociaż ciekawe, co by się stało, gdyby spróbować go z taką połączyć. Nie, do PriuSRT8 trafiła pięciobiegowa skrzynia Tremec Magnum i karbonowy wał napędowy. Całość udało się jednak zmieścić pod oryginalnym nadwoziem. Gdyby nie szerokie opony i wielkie rusztowanie w miejscu tylnej kanapy, nikt nie zwróciłby uwagi, że coś jest nie tak.

Podobno ekipa American Racing Headers zamierza jeździć PriuSRT8 co dzień. W końcu ekonomiczne hybrydy są najlepsze do codziennej jazdy, nie?

Źródło: www.thedrive.com

Zdjęcia dzięki uprzejmości American Racing Headers.

Autor: Kacper Nowogrodzki

Comments: no replies

Join in: leave your comment