To musisz wiedzieć o Rajdzie Barbórka 2018

Ford Fiesta WRC w czasie Rajdu Barbórka 2017

W ten weekend już 56. raz wystartuje Rajd Barbórka. Jeśli zastanawiacie, jaka jest historia tego rajdu, kogo w tym roku będzie można zobaczyć na odcinkach i w jakich autach, czy Kajto i Kuchar znowu wystartują, ile trzeba zapłacić za bilety, gdzie można oglądać transmisję na żywo z Rajdu Barbórka 2018 i czy OS Karowa jest tam, gdzie zawsze – to odpowiadam na wszystkie te pytania. A na koniec mały bonus!

Historia Rajdu Barbórka

Historia Rajdu Barbóra rozpoczyna się dawno, dawno temu… i tak w zasadzie nie do końca wiadomo, kiedy dokładnie. Jeszcze przed wojną Automobilklub Polski organizował w grudniu imprezy rajdowe, przyciągające polskich rajdowców. Jednak za oficjalny start historii Rajdu Barbórka uważa się rok 1964. Chociaż i tutaj nie jest to znowu takie pewne, bo niektórzy sugerują, że historia Barbórki zaczyna się przynajmniej dwa lata wcześniej. Na nic nie zda się również liczenie edycji, bywały lata, że warszawski rajd wcale się nie odbywał. Nie ma za to wątpliwości, że Rajd Barbórka jest jedną z najstarszych i najsłynniejszych imprez motoryzacyjnych w Polsce. O ile po prostu nie najsłynniejszą.

 

Lancia Fulvia Rajd Barbórka fot. AUTSIDER

 

Kto wystartuje w tym roku?

Rajd Barbórka od zawsze przyciągał najlepszych kierowców w kraju. No i też takich, którzy potrafią sobie poradzić poza jego granicami. Zgodnie z tradycją na Barbórce 2018 zobaczymy żywą legendę tego rajdu, czyli Tomasza Kuchara. Ten bardzo sympatyczny kierowca jest absolutnym rekordzistą Barbórki i w tym roku powalczy o już siódme zwycięstwo. A będzie miał z kim się ciąć, bo na Rajd Barbórka wybiera się też Kajetan Kajetanowicz. Kajto ma na koncie pięć zwycięstw, więc już w sobotę może zrównać się z Kucharem. Na odcinkach powalczą również czołowi zawodnicy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, w tym Miko Marczyk, Jakub Brzeziński, i Marcin Słobodzian. Nie zabraknie też najlepszych kierowców z Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, takich jak Michał Horodeński (Toyota Team Classic), Elefant, Andrzej Wodziński czy  Robert Luty.

 

Toyota Celica GT-Four Michała Horodeńskiego

 

Jakie auta będzie można oglądać?

Na tegorocznej Barbórce nie zabraknie oczywiście wielu ciekawych rajdówek. Kajetan Kajetanowicz tak jak przed rokiem wystartuje w Fieście WRC, Tomasz Kuchar pojedzie swoim rallycrossowym Peugeotem 208 RX, a w Skodzie Fabii Evolve zobaczycie tegorocznego gościa, Mikko Hirvonena. Do tego trzeba dodać kilka Fabii R5, a także Fiest w wersji R5 i Proto oraz wiele innych bardziej i mniej zaawansowanych konstrukcji. Na odcinki wyjadą również rajdowe klasyki, a będzie ich całkiem sporo, bo w sumie aż 35. Dzięki temu na Rajdzie Barbórka 2018 będzie można oglądać takie auta jak: Toyota Corolla AE86, Lancia Fulvia Coupe, Subaru Impreza GC8 555, Toyota Celica GT-Four, Lancia Delta, Renault Megane Maxi, Fiat Ritmo Abarth czy Syrena 104.

Na jakie odcinki się wybrać?

No tutaj wyboru za dużego raczej nie będzie. Rajd Barbórka 2018 będzie miał w sumie 5 odcinków specjalnych, zlokalizowanych na dwóch trasach – OS-y 1/4/5 Bemowo i 2/3 Modlin. Trasy wszystkich odcinków będą miały mniej więcej 5 kilometrów długości, więc zawodnikom przyjdzie pokonać w sumie około 25 kilometrów OS-owych. Łączna długość dojazdówek to natomiast 70 kilometrów. To będzie naprawdę krótki rajd. Oczywiście i w tym roku nie mogło zabraknąć dodatkowego, klasyfikowanego oddzielnie odcinka na ul. Karowej, którego długość to 2,1 kilometra.

 

Toyota Corolla AE86 Pawła Wysockiego

 

Ile kosztują bilety i gdzie je kupić?

Ceny biletów na odcinki specjalne Rajdu Barbórka zaczynają się od 40 zł. Tyle kosztują wejściówki na OS-y Bemowo i Modlin, a cena biletu na słynny odcinek Karowa startuje od 50 zł. Bilety kupicie na portalu E-bilet.pl, w Empikach oraz w kasach stacjonarnych przy wejściach na odcinki. Dodatkową atrakcją są również loty widokowe helikopterem w czasie trwania prób na Bemowie. Taka zabawa trwa 10 minut i trzeba za nią zapłacić niemało, bo 399 zł.

Jak kibicować? Gdzie oglądać na żywo?

Jak co roku przy odcinkach specjalnych Rajdu Barbórka będą zlokalizowane trybuny i strefy dla kibiców. Jeśli na któryś z OS-ów wybieracie się autem, to spodziewajcie się, że może być trudno o miejsce parkingowe i naprawdę tłoczno. A jeśli nie chcecie ruszać się z domów, to możecie rozsiąść się wygodnie (albo niewygodnie, co kto lubi) i  Rajd Barbórka 2018 obejrzeć na żywo w TVN Turbo.

 

Rajd Barbórka 2017 Skoda Fabia R5 fot. AUTSIDER

 

Też chcesz zostać kierowcą rajdowym?

Jeśli przy okazji Barbórki aż tak zajaraliście się rajdami, że zastanawiacie się, jak zostać kierowcą rajdowym, to kliknijcie w link, który jest kilka słów wcześniej. Tam znajdziecie kompletny poradnik. Mojego autorstwa, rzecz jasna 😉

Harmonogram Rajdu Barbórka 2018

Piątek
20:00 Start honorowy na ul. Karowej

Sobota
08:00 Start OS1 Bemowo
09:05 Start OS2 Tor Modlin
09:20 Start OS3 Tor Modlin
11:45 Start OS4 Bemowo
12:00 Start OS5 Bemowo

17:00 Start przejazdów pokazowych na OS Karowa
18:00 Start OS Karowa

Zdjęcia: AUTSIDER

Autor: Kacper Nowogrodzki